kniha Hráčský instinkt

Je tu řeč o knižním díle Hráčský instinkt, pokud plánujete knižku číst, tak vězte, že v tomhle zápisku prozrazuju leccos ze samotného děje…

Hlavní děj se točí kolem tří postav:

  • Ada je mladá studentka, rozhodně to není krasavice, je dost outsider, s okolím má konflikty. Je na soukromé škole, z té předchozí ji vyhodili. Ada hodně čte a myslí si, že nemá duši (a je na to náležitě hrdá). Když si potřebuje vyčistit hlavu, tak běhá, dokonce tak rychle, že nemá sobě rovného. (pozn. Tohle mě celou dobu iritovalo, taková konstituce jaká je u Ady popisovaná by prostě tak rychle běhat nemohla.) Ada je hodně chytrá, ráda diskutuje.
  • Alev je student, který má otce velvyslance a tak střídá školy. Má obrovské charisma, všichni mu zobou z ruky a on toho rád využívá. Staví se do role boha, ale sám o sobě mluví jako o ďáblu, nicméně v jeho očích je to vlastně totéž, jen jinak nazvané.
  • Tím třetím je Smutek, učitel který má ve třídě Aleva a Adu. Smutek je mladý, má za sebou pohnutou minulost, spojenou s útěkem z Polska. Má krásnou mladou manželku. Smutek je katolík jako břitva. Má pevný morální řád, snaží se být ten správný.

Úvod knihy je poměrně nezáživný, ale posléze se na obzoru objeví Alev a spřáhne se s Adou… Domluví se, že budou Smutka vydírat (přestože k němu tak trochu vzhlížejí). Považují to za hru, možná za pokus. Alev využívá svého charisma a ovlivňuje co se dá, jen aby mu to hrálo do karet, Ada skáče jak Alev píská.

A pak se to všechno schumelí. Smutkova žena zešílí. Smutkovu chatu v Polsku podpálí vandalové. Smutkův kolega (a zároveň nejlepší kamarád) spáchá sebevraždu… Alev s Adou tahají za nitky, tak vypočítavě, že jim Smutek padne do léčky a vyspí se s Adou. (Ano, ten morální chlápek.) Ale… vlastně se není čemu divit, skoro jako by neměl jinou možnost. Smutek byl psychicky vyčerpaný, přišel o ty, co mu byli oporou, stejně jako o věci, v kterých viděl jistotu. A když se mu Ada, jeho oblíbená studentka, nabídla…

Samozřejmě, nebyl by to Alev, aby nepořídil nahrávku přestupku a Smutka s ni nevydíral.

Pak už se to se Smutkem veze. Díky první nahrávce vzniknou mnohé další. Jakoby Smutek ztratil vlastní osobnost, je z něj jen loutka. Nakonec se celá věc dostane před soud. Obžalovaní jsou Alev a Smutek. Ada je svědkyní. Všechno je urovnáno. Smutek je zproštěn viny.

Celý příběh končí tím, že Smutek s Adou odjíždí do ciziny – jako pár. A jsou spolu šťastní. Všichni jsou šťastni, nikdo ničeho nelituje.

Zvláštní, či spíše děsivé, nebo ještě lépe… zvrácené. Knihu jsem nečetl rád, rozhodně nemůžu říct, že by se mi líbila. Ale nutila mě přemýšlet. Přemýšlet o tom, nakolik jsme loutky osudu a co je v našich rukách. Kniha popírá tradiční morálku a jakoby našeptávala, že pokud je člověk šťastný, tak je vlastně jedno co dělá (S čímž osobně hrubě nesouhlasím.).

Nicméně, kniha je jednoznačně čtivá a pozoruhodná.

Komentář

  1. Knihu jsem nedávno dočetla, také jsem jí dala na databázi knih jen tři hvězdy. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi, ale nakonec zvítězily tři – hlavní hrdinové mi byli velice nesympatičtí a ačkoliv Juli Zeh píše skvěle, v tomto románu se podle mě neustále předváděla svou chytrostí a komplikovaností. Neskutečně mě to štvalo, ale chtěla jsem vědět, jak to dopadne, takže jsem knihu pokaždé zase otevřela a četla dál. Několikrát jsem chtěla skončit, protože ten příběh byl hrozný, ti dospívající se chovali pro mě naprosto nepochopitelně – je někdo v takovém věku opravdu schopen takových úvah? Nicméně na Juli Zeh jsem nezanevřela a zanedlouho si přečtu Pod vodou a znovu – po spoustě let – román Orli a andělé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *