Jak sbalit ženu 2.0 – divadelní hra

Divadlo pod Palmovkou přišlo s divadelní verzí knihy Jak sbalit ženu 2.0. Tu knížku mám rád, není vševědoucí, ale rozhodně to je dobrý průměr. Navíc mapuje oblast, která je jinak opomíjená. Hodně sympatický je takřka vědecký přístup. Když nic jiného, člověk si z ní odnese pár podnětů k zamyšlení.

Takže jsem nelenil a když byla příležitost na hru zajít… šel jsem.

Režie: F. X. Kalba
Hrají: Tomáš Dianiška, Tereza Dočkalová, Barbora Kubátová a Jakub Albrecht
Studio: PALM OFF

(Hra tedy nemá (podle všeho) nic společného s brněnským Buranteatrem, který vystupoval s hrou stejného názvu.)

Ve stručnosti

Můj celkový pocit ze hry se dá shrnout takto: Ztráta času a peněz. Pokud chcete jít do divadla, běžte na Vizváryho.

Podrobněji

Hra se nedá odsoudit se vším všudy. Herci uměli hrát. Ve hře byly dva hodně kvalitní vtípky. I některé situace a efekty byly sympaticky promyšlené.

Největší zklamání jsem si odnesl ze samotného příběhu, resp. jeho poselství.

Příběh se točí kolem čtyř postav: Zoufalec, alfa Samec, Vyžilá a Mladá bez charakteru. Tipujete správně, žádná z postav mi nebyla sympatická, nebo blízká. Většina humoru je postavena na zesměšňování zoufalce a na hlášce: „Pořádnej sex musí znít, jako když se dívka v žabkách snaží doběhnout tramvaj.“ 
Hra (na rozdíl od knihy) staví vztah muže a ženy na úroveň: Všechno je to o šukání. Což je bohatě doprovozeno stylizovaným prstěním, lízáním a onanií. Hezké? Pro mě mnohem spíš: rozpačité, neopodstatněné, jen tak mimochodem a hlavně bez vášně, prožitku.

Děj je proložen poučkami z knihy, které ale dost vyčnívají. Působí spíš rušivě.

Režisérovi se skvěle povedlo ztvárnit nespravedlnost, že bezcharakterní tupci (ano, myslím alfa Samce) mají u žen nepochopitelný úspěch. Protože mají něco přitažlivého, nepopsatelného prostě je to z nich cítit.

Spojitost s knihou?

Některé balící techniky a hlášky jsou skutečně z knihy převzaty. Ale tím to končí. Myšlenka knihy je úplně jinde. Divadelní hra si z knížky vypůjčila hlavně trademark, který posloužil jako skvělá reklama.

Závěrem

Jak už jsem napsal výše: Pokud chcete jít do divadla a chcete si to užít, běžte na Vizváryho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *