Vlastní plán pro vlastní život

Designérem vlastního života napsal Bill Burnett a Dave Evans. Kniha vychází z kurzu, který oba autoři vedli na Standfordově univerzitě.

Ve zkratce

Kniha představuje nástroje pro vědomé řízení života. Není ale všelékem (nevyřeší souboje s leností či nedostatkem motivace), ani to není návod na život. První část vybízí k zorientování se v životě, následně přechází k teorii, jak lze život korigovat. V závěru nabádá k aplikování designérských postupů do života.
Pokud chcete vědomě nasměrovat, tak v knize najdete ty správné podněty – ale motivaci a odhodlání si budete muset zařídit sami.

Podrobněji

kurz převedený do knihy

Kniha vznikla na základě kurzu (předmětu) ze Standfordovy univerzity. A je to na ní znát. První kapitoly se snaží čtenáře vyprovokovat k aktivitě (Výroba kompasu, Hledání cesty, Vyrobte si kompas, Designujte svůj život). Jsou zde předložena cvičení, která si má čtenář vyplnit, aby zjistil jak na tom sám je. Zadání by skvěle fungovala jako domácí úkoly. Sám jsem se považoval za silně motivovaného, ale obě klíčové úvahy (Pohled na životPohled na práci) mám dosud rozepsané a pochybuji, že je někdy dokončím.
Myslím, že v rámci kurzu bych úvahy v pohodě napsal, ale samotnému mi chybí časový mezník do kterého bych měl úvahy zpracovat.

designérský přístup k životu

Takzvaný designérský přístup, respektive protoypování se mi dost líbí. Dalo by se popsat jako:

Chceš něco zažít-dělat-vyrábět? Tak se nerozmýšlej zbytečně dlouho a zkus si to – v nějaké rychle dostupné formě (prostě taková ochutnávka). Líbilo se ti to? Co bylo dobře, co by se dalo zlepšit?

Zas je k tomu potřeba odhodlání, ale je to skvělá metoda jak se posouvat a zkoumat svět, nemyslíte?

inzeráty při hledání práce spíš nefungují

V dalších kapitolách se kniha zabývá hledáním práce/zaměstnání a není na tom nic zvláštního, práce naše životy ovlivňuje.
Z duše mi mluvil Kurtův příběh! Z 38 reakcí na inzerát přišlo Kurtovi 8 reakcí a všechny Kurta stroze odmítly. Přitom souhrn Kurtůvých schopností a dovedností jasně říkal, že by měl být dobrým a kompetentním zaměstnancem.

Kurt se ze své svízelné situace nezaměstnaného dostal díky prototypovacím rozhovorům. Četlo se hezky, jak byl Kurt ve svém hledání (nakonec) úspěšný.
Věřím, že rozhovory jsou účinný nástroj, ale jejich zvládnutí mi připadá obrovsky náročné. Člověk musí mít dost drzosti někoho oslovit, mít schopnost vést rozhovor a nějak vystupovat… A o ovládnutí těchto vlastností by se dala napsat celá další kniha.
Určitá útěcha pro nesebevědomé je skryta v tom, že za najitím skvělé práce stojí především kontakty s lidmi (vytvoření sítě kontaktů). A kontakt lze navázat spoustou jiných cest, než je zvaní na protypovací rozhovory. 

skupina zmůže víc než jednotlivec

Autoři si jsou (podle všeho) vědomi, že funkčnost jejich kurzu spočívá především v práci v týmech. A tak doporučují sestavit si tým, ve kterém mají členové k designování života skvělou pomůcku – ostatní členy týmu. Opět je tu úskalí, že takový tým se nezaloží sám od sebe – je do toho třeba vložit dost energie a odhodlání.

Moje hodnocení

Jsem moc rád, že jsem si knihu přečetl. Nástroje v ní popsané jsou sympatické, sic k většině z nich jsem se neodhodlal – protože by mě do toho musel někdo kopat (Jak bych byl za takového kopače vděčný!). Designérem vlastního života mě vytrhlo z letargie. Důkazem budiž založení mých profesních stránek. A spousta dalších věcí, zatím není vidět. Trochu mě mrzí, že dost nástrojů zatím nezvládám použít (resp. nemám k jejich použití dostatek motivace). Ale kniha jako taková je a je fajn. Odnáším trochu toho zhrzení, že to je „jen“ kniha a ne kurz :).

Moje tipy

Kdybyste si chtěli založit podpůrnou skupinu/tým. Tak mě můžete kontaktovat – rád poznám/potkám lidi, kteří nejsou ke svým životům lhostejní. A třeba se pak můj život přiblíží k úspěšným životním cestám, které jsou v knize popsány, coby příklad. Případně vám doporučuji najít si mastermind skupinu. O mastermind skupinách napsal Pavel Ovesný přehledný článek. Taktéž doporučuji skupinu na facebooku – kde se mi povedlo svoji mastermind skupinu najít.

K dalším tipům určitě patří networking Na volné noze. Lze tady rozšířit svoji síť kontaktů. Z velké části závisí hlavně na vás, co si ze setkání odnesete, ale lze si toho odnést dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *