Tipy pro úspěšné absolvování TREK and DOWN

O TREK and DOWN jsem na blogu psal tady. Informace od organizátora jsou dostupné zde [aktualizace 2018: existuje nový web].

Úspěšné a co nejrychlejší absolvování záleží na těchto faktorech:

  • výbava a její zabalení
  • znalost trasy
  • fyzické a psychické dispozice

Těžko říct, jak je který faktor důležitý. Trénink je na místě, ale není všehospásný. Klíčové je neudělat zásadní chybu.

výbava a její zabalení

Všechno co budete v závodě potřebovat si nesete s sebou (krom kánoe 🙂 ). Je jen na vás co si vezmete (krom povinné výbavy – ta je uvedena v propozicích). Je spousta věcí, které by se mohly hodit, ale… kapacita batohu je omezená. Navíc, čím těžší batoh tím větší námaha. Pádlo působí jako strašák, ale když si ho dobře připevníte, tak o něm skoro nevíte.

věci na které je dobré myslet:

  • rukavice (jak jsem byl v kánoi vděčný, za ty provizorní zahradnické!)
  • uzavíratelné plastové sáčky
  • provázek (na uvázaní věci k lodi, atp.)
  • pokud se s lodí otočíte, tak přijdete o všechno jídlo, co není ve voděodolných obalech

znalost trasy

Mapy TREK and DOWN

Existuje milion možností kudy běžet a jen některé jsou výhodné. Těžko předběhnout závodníky, kteří mají závod kratší o 20 km. S postupující únavou je člověk rád, když ví, kudy běžet a je poměrně lhostejné, zda běží nejkratší možnou trasou. Kolují zvěsti o týmech, které trasu předem projíždí a hledají efektní zkratky, ať už pro část TREK nebo část DOWN (což není v rozporu s pravidly).

fyzické dispozice

Když jsem stál na startu závodu, tak jsem byl moc rád, že už jsem absolvoval těžké běžecké závody (například Strom Ultramaraton). Ale běh s plnou výbavou je trochu jiný sport. Podstatné je doplňování energie a to zas souvisí s naplněností batohu, případně s dostupností položek v batohu.

Myslím, že na dokončení závodu nemá fyzická zdatnost zas až takový vliv. Zásadní je vyvarovat se chybám (vzít si dostatek vody, doplňovat energii, mít přivázané věci k lodi…) a pak se dá závod dokončit. A navíc, jak říká Dušan, všechno je to v hlavě. 🙂

PS: Tenhle faktor je evidentní, ale pro jistotu: Celkový pocit ze závodu hodně ovlivní váš parťák. Dokážu si představit spoustu scénářů, kdy to prostě selže lidsky.

TREK and DOWN je jedinečný závod. Pokud hledáte nové výzvy a nové zážitky, tak nemáte nad čím váhat. Vyčkejte na první květen a přihlaste se ;-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *