Jabloňové stromořadí v Králově Lhotě

Takhle idylicky vypadalo jabloňové stromořadí po výsadbě, v roce 2014.

zdroj: https://www.spucr.cz/aktuality-z-kraju/obec-po-roce-uzivani-ocenila-vybudovanou-polni-cestu.html

Dle obrázku dostaly jabloně plný servis. Opěrné kůly, ochrana kmínků proti okusu zvěří, můžeme vidět dokonce závlahové mísy (to je na rok 2014 hodně osvícené) a u stromků v dáli můžeme vidět, že jsou mísy zahrnuté štěpkou – nezarostou vegetací, která by stromům konkurovala. Paráda. Možná bych doporučil jiné pletivo a udivuju se nad dobou výsadby – stromy už mají listy, což znamená, že byly vysazené s balem zeminy (jinak by se neujaly) a to celou výsadbu prodraží. Každopádně, zásadní nedostatky nevidím.

Jenže, jak asi všichni tušíte, vysazením to nekončí. Bez údržby ani sebelépe vysazené stromy nedorostou do dospělosti bez úhony. I kdyby vydržely všechny opěrné kůly a žádné pletivo se neroztrhalo…

Nebudu to natahovat. Podél jabloní jsem projížděl po sedmi letech od výsadby, v roce 2021.

Nic moc, že? A to jste si pravděpodobně nevšimli těch ohlodaných kmínků. Toho času jsem byl nadrcený z kurzu od Dominika Grohmanna, takže jsem na stromech viděl i nedostatky v chybějícím výchovném řezu… A jak jsem dopátral, původně bylo vysazeno 35 stromů, roku 2021 se jich dožilo 18. Všechno špatně. Mohl jsem udělat něco jiného, než to řešit se starostou?

Starosta mě ujistil, že se chlapi z technickejch služeb na stromy mrknou, že můžu bejt v klidu.

Následně jsem to urgoval, protože se stromy se nic nestalo… Chlapům z technickejch nic nevyčítám, mají toho na starosti tolik, že by nic k řešení neviděli asi i v případě, že by ovocným stromům rozuměli.

Štěstí, že „předjaří“ vydrželo až do dubna, to jsem se s panem starostou dopracoval k tomu, že jabloně prořežu já. Ehm, s tím, že mi to nikdo nezaplatí.

Velká přednost jabloní je, že toho vydrží hodně. Na řez, který přišel se sedmiletým zpožděním, zareagovaly pozitivně.

A ten pocit zadostiučinění, když se starosta chytl za nos a za řez v dalším roce mi zaplatil.

Když jsem kolem jabloní projížděl na podzim, po dvou letech řezu, málem jsem se dojal. Přišla bohatá úroda plodů a ani jedna kosterní větev se nezlomila.

Mám radost. Zároveň mě skličuje, že ne všechny výsadby mají takové štěstí. Nemůžu být zkrátka všude…

Tak jsem o tom, jak pomoct zanedbaným výsadbám sepsal vlákno na Twitter. Na jeho základě pak vznikl článek pro Ekolist.cz

Aktualizace.

Po letošním řezu 2023 jsou na tom jabloně zase trochu líp. Stále musím při řezu dělat kompromisy – musím zohledňovat staré rány a některé poškozené dřevo jsem odstranil až teď. Hlavní je, že se situace lepší. Za pět let už mě snad nebudou potřebovat. Držte nám palce.

A chtěl bych poděkovat paní starostce, která pokračování péče považovala za samozřejmost.

Tři vybrané jabloně v průběhu let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *