Vlákna z Twitteru

Na sociální síti Twitter funguju roky. Poslední dobou jsem sepsal několik vláken (zřetězených příspěvků), které se potkaly s pozitivní odezvou.

A protože každý příspěvek se na sociální síti, dřív nebo později, ztratí v propadlišti dějin… Zřizuju si tenhle „archiv vláken“. Primárně ho tvořím sám pro sebe – abych na ně mohl v budoucnu odkazovat (a nemusel vlákna zdlouhavě dohledávat v historii, nebo podle klíčových slov). Snad archiv ocení i náhodný kolemjdoucí a třeba se takhle vlákna dostanou i za hranice běžného dosahu twitteru.

Nejčastěji píšu o ovocných stromech a péči o ně. Nejčerstvější vlákna řadím na začátek.

Opomíjené druhy ovoce. Znáte sladkoplodý jeřáb, oskeruše, aronii, kdoule, mišpule a moruše? Pokud ano, tak je pro vás tohle vlákno možná zbytečné.

Na co myslet několik měsíců před výsadbou? Je toho hodně, pokud se chcete dobře připravit. Plánujeme výsadbu ovocných stromů.

Vlákno o osvíceném starostovi. Dodnes jen stěží chápu, že se to stalo. Telefonát na minutu, dvě a vše bylo domluveno. Dal bych nevím co, za to, kdybych takhle vstřícné starosty dokázal najít systémově. Ne jen takhle náhodou. Každopádně… jsem za tuhle náhodu vděčný.

Povídání o kmenných tvarech. Vysvětlení pojmů: zákrsek, čtvrtkmen, polokmen, vysokokmen spolu s konstatováním, že to nic nevypovídá o konečné velikosti stromu.

Výchovný řez ovocných stromů. Tzn. každoroční řez v prvních letech po vysazení. Tady mám dobrý pocti, že jsem vystihl vše zásadní.

Roubování ovocných stromů. Samotné roubování je takhle přes monitor těžko předatelné… Roubování je kumšt. Klíčové je pochopit o co jde a pak to zvládnout – mít šikovné ruce.

Snaha definovat a přiblížit extenzivní sadaření.

Široký, stručný a obecný úvod do řezu stromů. V jednom tweetu je chyba, jabloně a hrušně jsou jádroviny… Kdybych to mohl ovlivnit, tak bych chtěl aby čtenář vnímal vlákno spíš jako podnět k zamyšlení, než návod k řezu…

Povzdech na začátku sezony řezu – o obecní výsadby se často pečuje špatně, nebo vůbec. V závěru jsem sepsal i rychlokurz „stromového aktivisty“ Na základě vlákna vznikl článek pro Ekolist.

Efektivní páku na lajdácké obce jsem zatím nedohledal (Respektive, každá další páka se hodí). Pokud o něčem víte, tak mě neváhejte kontaktovat.

Moje včelaření je na samém začátku. Nejtěžší část, je už ale za mnou – odhodlal jsem se a začal :-). Pokorně uznávám, že jsem v průzkumné fázi a často jsem zaskočený, co se se včelami děje. Sem tam si ale pár dojmů neodpustím a pošlu je do světa. Tohle vlákno si dejte hlavně kvůli fotkám. O včelaření jsem napsal i příspěvek sem na blog.

Jsem Honza Kačer, řežu a sázím ovocné stromy. Krom tohohle blogu mám i sadařské stránky a profil na portále Na volné noze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *