Jak se pustit do půstu

Kompletní průvodce půstem od Jasona Funga a Jimmyho Mooorea. Kniha o půstu a věcech spřízněných. Moderně se říká přerušovaný půst, anglicky intermittent fasting.

Ve zkratce

Chcete držet půst po dobu 12, 24, 36 hodin, nebo rovnou týden? S touhle knihou to bude pravděpodobně snazší a dost možná i bezpečnější. Stejně tak může být kniha přínosná pro zvědavce, který chce zjistit, co se stane, když přestane zásobovat tělo potravou.

Podrobněji

Kniha se skládá z úvodu a tří obsahových částí. První dvě části obsahují přesně to, co byste od knihy zabývající se půstem čekali. Výmluvné jsou samotné názvy

  • Co znamená půst a proč je pro nás dobrý?
  • Jak správně držet půst 

V první části je definováno, co to je půst a kde se vzal (resp. kam a proč se ztratil). Dozvíte se, co se během půstu děje s tělem a za jaké situace je půst pro tělo zdravý a blahodárný. Text je doplněn přiměřeným množstvím grafů, tabulek a obrázků. Na konci každé kapitoly jsou uvedeny literární zdroje.

Pokud se rozhodnete půst vyzkoušet, tak vás druhá část půstem bezpečně provede – obzvlášť, pokud se rozhodnete pro půst delší. Jsou zde popsány druhy půstů a jednotlivé postní režimy. Já sám, jsem při svém sedmidenním půstu hodně ocenil patnáctou kapitolu Postní tipy a časté dotazy.

Třetí část (Zdroje) tvoří stručný návod pro různě dlouhé půsty. Stěžejním obsahem této části je seznam receptů.

Kapitola s recepty

Ano. Kniha o půstu obsahuje část s 20 recepty. Dává to smysl, zvlášť když tam najdete návod na vývar a „neprůstřelnou kávu“, o kterých se v knize často mluví. Osobně jsem vyzkoušel jen pizzu s „těstem“ z květáku. (Přišlo mi to natolik bizarní, že jsem prostě neodolal.) A ač jsem neměl valná očekávání, tak mě výsledek mile překvapil – ale příhodnější by mi přišlo říkat tomu quiche. Jinak na můj vkus recepty obsahují zbytečně moc hipsterských surovin (avokádo, himalájská sůl, biomed…).

Motivační příběhy

Může dnes vyjít populárně naučná kniha, aniž by osahovala motivační příběhy lidí, kteří danou metodu úspěšně absolvovali? Hmm. Asi ne. Ale přiznávám, že i mě příběhy úspěšných půstů povzbudily. 

Co mi vadilo

Netypický formát knihy, k tomu široké okraje a text blízko hřbetu. To bylo při čtení docela nepraktické. Na některých dvojstranách dává tahle sazba smysl.

Ale dvoustrany s nevyužitými okraji jsou jako pěst na oko.

Závěrem

S odstupem času (k recenzi se vracím po dvou letech, po několikátém přečtení) docházím k tomu, že kniha přesně odpovídá svému názvu. Je to průvodce. Dodá vám motivaci, varuje vás před riziky, popíše co se právě děje a přidá pár rad, jak půst prožít bez zbytečného utrpení.

Pokud se pro půst rozhodnete, tak doporučuji čerpat i z dalších zdrojů, avšak, Kompletní průvodce půstem je určitě dobré minimum do začátku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *