moje dojmy z TEDxYouth_PRG

16. listopadu 2013, Praha – kino Ponrepo

TEDxYouth spadá do konceptu TED, což jsou konference s cílem šířit myšlenky, které za to stojí. Tenhle TEDx ogranizovala Pražská “pobočka”. Více o TEDu se můžete dočíst třeba zde.

[výstupy jsou dostupné on-line tady]

Večer zahájila Do Thu Trang a Iva Šenitková. Úvod mi přišel trochu zbytečný, vysvětlovat na TEDu co že to je TED a číst program… A pak přišli na řadu samotní řečníci:

Petr Fridrich – smícholog, cvičí a učí jógu smíchu.
Zajímavé, jen škoda že se tolik snažil pracovat s publikem, které mu z ruky nezobalo. Ovšem jeho výkony na poli smíchu byly dechberoucí, určitě už se smál někdy dřív.

Anička KozákováDominika Douděrová –chodí do sedmé třídy a rozhodly se bojovat proti svítícím billboardům v okolí školy.
Moderátorky je uvedly s tím, že je holkám dohromady 24 let. A já si začal připadat jako starej strejda. Samozřejmost s jakou vystupovala Dominika mně vyrazila dech. Samotný projekt – snaha o to, aby zhasl světelný billboard, mě moc nebrala. Ale principiálně je skvělý, že holky co choděj do sedmý třídy mají snahu měnit věci okolo sebe, a to že se jim to podařilo je super. Tak snad nezůstane u toho billboardu. (Jo! a vizualizace silnic bez billboardů byly efektní.)

Tomáš Slavata – vrcholový triatlonista, který se věnuje dětem z dětských domovů a vede je k aktivnímu sportování.
Tohle byl silnej příběh. Hyperaktivní kluk co žebral na Karlově mostě, pohnuté dětství, kdovíjaké sociální a rodinné prostředí. Jenže Tomáš se kousnul, nenechal se vláčet osudem… Reprezentuje Českou republiku v triatlonu a pomáhá kde se dá. Dobré vědět že máme v Čecháh i takovéhle patrony.

Tomáš Bubák & David Kreibich – exhibice moderního yoyování.
Kucí měli yoya v malíku. Dech mi nevyrazili, ale rozhodně neurazili.

Petr Houdek – přednáší o behaviorální ekonomii a zkoumá například milostné vztahy z pohledu zákonů nabídky a poptávky.
Trochu mi to vzalo můj romantický/naivní pohled na vztah muže a ženy. Data které Petr rozebíral byla čerpána z univerzit, a to mi pořád nejde na rozum. Univerzita prostě není skleník. Jak může mít poměr pohlaví na univerzitě vliv na “cenu” soulože? Jako kdyby neměly slečny studentky na dosah spoustu jiných zájemců mimo univerzitní prostředí… Ale předkladané grafy, témata a samotná forma sdělení se mi líbila.

Zuzka Somošová – plány jí zhatila těžká nemoc, nyní se snaží dohnat vše, co zmeškala.
Holka co žila aktivní život a pak se zjistilo že má rakovinu, prodělala dvě léčby a teď už je to snad dobrý. Moc jsem nepochopil jakou myšlenku to mělo šířit… Jasně, soucítím, ale patří to na TEDx?

Adam Marčan – navrhuje weby a aplikace, žije si svůj minimalistický život a cestuje.
Paráda. Adam se pylně připravoval, a bylo to znát. (A pokud se nepřipravoval, tak má talent.) Myšlenky sdílel v logicky rozvíjejícím se proudu. Prezentace skvěle doplňovala co říkal. Hodně inspirativní, snad jen… Škoda že je Adamův životní styl teprve v záběhu. Mnohem jinak by to vyznělo kdyby o tom mluvil pětačtyřicetiletej chlápek. Ale každopádně palec hore. Bylo vidět, že Adam má spoustu věcí vnitřně vyřešenejch, čišela z něj vyrovnanost, pro mě to bylo nejhodnotnější vstoupení večera.
PS: Adam píše blog, doporučuju článek o Sbírce českých nesmyslů.

“výstupy z fleku” – Na závěr dostali možnost říct něco sami diváci…
První vstoupení z řad publika mně vyrazilo dech. Ta řeč byla skvělá, a v mých očích zastínila nejednoho řečníka. Pořád je těžko uvěřitelné že to říkal spatra. Druhej a třetí výstup už mě tak nezasáhl.

Kolem a kolem
Dozvěděl jsem se toho spoustu nového, inspiroval jsem se. Takže to byl dobře využitej večer. Škoda toho rozpačitého/zpožděného začátku a problémů s technikou. Možná že orgové dělali co mohli, ale i tak je hloupý že se to stalo. Iva Šenitková a Do Thu Trang dobře moderovaly (akorát to vyvolávání potlesku bylo takové “umělé”). Jinak chválím zvolené prostory, Ponrepo je krásný. Jen si tak říkám jestli TED v Čechách netrpí inflací… A je mi líto že jsem byl pod vlivem introverze, nedokázal jsem se s nikým bavit – ač bych měl o čem…

Komentář

  1. Díky za článek!
    Ona Slovenka (a hlavní organizátorka akce) se jmenuje Iva Šenitková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *