V tomhle článku popisuju můj první (a zatím jediný) set na slacklining. Sám jsem při pořizování setu dost váhal. Dost jsem bažil po článku jako je tento – a nikde nebyl, tak… Snad ho někdo další (tápající) ocení.
Jsem pořád začátečník, moc dobře chápu, že jsem nesnědl všechnu moudrost světa, ale myslím, že už mám dost zkušeností, abych věděl co do začátku doporučit. (Případné nesouhlasy, osobní poznatky atd. si rád vyslechnu v diskusi pod článkem.)
Můj set je takový základ, (až) 35 metrů popruhu Dragon napínaného systémem Ellington (samosvor). (detailně popsáno níže)
Informace, které už na internetu jsou
Ráčna
Vyslechl jsem si spoustu kritiky na téma ráčny. Že je to zbytečně těžké, ničí samotný popruh a má svoje limity (zejména co se délky napnutého popruhu týče). Já si myslím, že ráčna je dobrá volba, pokud chcete chodit jen trochu, nebo ji dvakrát do roka napnout na chatě a neplánujete s sebou vozit lajnu v batohu. Případně mi připadá ráčna dobrá varianta, pokud chcete mít lajnu pro dětičky (tábor, škola v přírodě, družina…? Pozn.: Já třeba s lajnama a dětma (pokud je dětí víc jak 2) nemám dobrou zkušenost). Nicméně, pokud je řeč o trickline, tak není důvod mít proti ráčně výhrady i v případě, že to s lajnou myslíte vážně, řekl bych.
Zkrátka, pokud plánujete chodit ještě dál a ještě výš… sáhněte po obdobném setu jako mám já. Pokud nemáte větší ambice (co se délky týká), tak jej jednodušší koupit si kompletní (a trochu levnější) set, který se v drtivé většině prodává právě s ráčnou.
Můj set konkrétně
Můj set na slacklining je složený z jednotlivých komponent – nelze ho koupit jako celý balík. Tvoří ho:
1) Samotný popruh – 35 m Dragon. 911,-
2) Napínací systém:
- 2 x karabina 280,-
- Šekl „OMEGA 12“ 60,-
- lockpin 250,-
- majlonka ovál – Velikost: 10 mm 140,-
3) Kotvící smyce – 2×4 m popruhu Neon. 176,-
4) Ochrana kůry – někdo používá různé koberce (kartony?! :-)) atd. já jsem vydal „peníze navíc“ za TreePady ze slackshopu a jsem naprosto spokojený. 290,-
Pro dopnutí používám „multipull“ – to už je jakási nadstavba, není to nezbytně nutné, ale já mám rád lajnu proplou, takže bez tohohle rozšíření nevyrážím.
5) multi-pull
- 2 kruhy 120,-
- 6 m popruhu Element 162,-
Se vším všudy dosáhly pořizovací náklady částky 2400,-.
Co bych dnes koupil jinak
Se setem jako takovým jsem spokojený (tzn.: nic mě vyloženě neštve, spousta komponent by se dala nahradit něčím obdobným a byl bych shodně spokojený). Jediné co bych změnil, je délka základního popruhu – 35 metrů je zbytečně moc. Ze začátku to vůbec nevyužijete, nosíte s sebou nezanedbatelnou zátěž (a objem) navíc. Přebytečná délka je taky opruz při motání/napínání. Kdybych měl tehdy stávající zkušenosti, tak beru maximálně 25 metrů (ale možná by stačilo i 20).
Možná vás napadá, proč jsou v setu použity tři různé typy popruhů. Mno… chtěl jsem je mít barevně rozlišené, hlubší důvod neexistuje. (Ale je dobré při tomhle namixování zohlednit různé vlastnosti jednotlivých popruhů, zejména pevnost a průtažnost.)
OK, už víme co jsem nakoupil, ale co s tím dál?
S nakoupenými komponentami jsem udělal jen dvě změny.
- Vytvořil jsem kotvící smyčky – svázáním čtyřmetrových kusů lajny Neon. Dvojitý uzel mě naučila Anča. Návod na uzel, viz níže.
- Obrousil jsem příškvary na kruzích (kulatým pilníkem a brusným papírem) – ale, než jsem tuhle úpravu udělal, tak jsem si „musel“ těmi příškvary poškrábat lajnu…
Uvázání dvojitého uzle
Není to nic převratného, jde o prosté zdvojení jednoduchého očka.
Pokud vám nejsou fotky co platné, zkuste mrknout k horolezcům na protisměrný uzel.
Takhle vypadají uzle na mých kotvicích smyčkách.
Napnutí
Samotné napnutí Ellingtonu je krásně popsáno v tomhle videu, i s dopnutím pomocí multipull.
A tím je snad řečeno vše zásadní. Není? Tak mi napište dotaz.