Norsko, Švédsko, Finsko a jejich vlajky

Nedokážu vystopovat, kde se ve mně vzal pocit, že Norsko, Švédsko a Finsko k sobě tak nějak patří. Asi že jsou souhrnně nazývány Skandinávské země. Ta informace kolem mě zkrátka lítala, až jsem ji přijal za vlastní.

(Tomu s těmi Skandinávskými zeměmi nerozumím… Finsko na skandinávském poloostrově není. (s trochou vůle maximálně tak 5% Finska…))

„Northern europe november 1939“ od Peltimikko – Own work by uploader, created using Raunio; Kilin: Talvisodan taisteluja (2007), p. 10 as a source.. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Northern_europe_november_1939.png#mediaviewer/File:Northern_europe_november_1939.png

„Northern europe november 1939“ od Peltimikko – Own work by uploader, created using Raunio; Kilin: Talvisodan taisteluja (2007), p. 10 as a source.

Ale o to tu nejde.  Prostě to jsou sousedící státy a tím pádem mají podobné podnebí, řeč a nějaké historické souvislosti by se taky našly…

Donedávna jsem si myslel, že mají taky podobné vlajky. Už si to nemyslím. (Mám teď na fotobankách období kreslení vlajek, tak jsem si nemohl nevšimnout jistých neshod ve vlajkách Skandinávských zemí…)

FlagSkandinavie01

První co mě zarazilo je rozdílný poměr stran jednotlivých vlajek.

Norsko 8:11 Švédsko 5:8 Finsko 11:18

Když pro tyhle poměry nastavíme šířku 600. Tak nám pak vyjde výška: Norsko 436,3636 Švédsko 375 Finsko 366,66.

Výškový rozdíl je patrný zde:

FlagSkandinavie02

Už jen z tohoto je jasné, že vlajky Švédska a Finska, které na první pohled vypadají jako “jinak vybarvená omalovánka” se liší nejen v barvách.

Ani ty svislé pruhy se neshodují. Mají různou šířku (výšku) a jsou jinak umístěné.

FlagSkandinavie03

Nicméně, alespoň ty horizontální pruhy jsou vystředěné – pokud se u rozměru vlajek nastaví shodná výška.

FlagSkandinavie04A pak ještě překryv vlajek a překryv jejich obrysů, při nastavené shodné šířce.

FlagSkandinavie06FlagSkandinavie05

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *