Travel Jobs. Práce na cestách?

Travel Jobs

kniha napsaná Petrem Novákem a Matoušem Vinšem. Neformální pokračování Travel Bible.

Ve zkratce

Knihu vystihuje podtitul: 135 způsobů, jak si vydělávat na cestách. O tom celá kniha je. Prostě přehled činností, které by vám na cestách mohly přinést nějakou tu korunu (nebo dolar) navíc. (Což člověku poskytuje příležitost zdržet se na cestách déle.) Celkově mi přijde spíš jako motivační než praktická. Pokud kolem ní projdete, tak stojí za zběžné prolistování.

Podrobněji

Od samého začátku jsem se neubránil tendenci srovnávat knihu s Travel Biblí. Nejsilnější dojem je, že oproti Travel Bibli je Travel Jobs psaná horkou jehlou.

Co mi vadilo

Renča x Renata

Psát o Renatě (Válkové) jako o Renče mi přišlo neprofesionální. A když o ni při druhé zmínce psali jako o Renatě, tak to na mě působilo nekonzistentně. (Jo, je těžké se mi zavděčit.)

Zbytečná kapitola

Kapitola Nejen ostré lokty je na první pohled úsměvná. Ale hlavně… je úplně zbytečná. Jsou zde popsány tyto profese:

  • Osobní strážce a vyhazovač
  • Profesionální zápasník
  • Kaskadér

Všechny tři profese jsou popsány obdobným způsobem. Mrkneme se na tu první:

Tipuji že autoři nemají s prací osobního strážce hlubší zkušenost. Škoda, že nezískali názor od někoho, kdo se prací osobního strážce živí. (Což v knize mnohde udělali.) Takhle je to jen soubor obecných dojmů. Kapitola o ostrých hoších nemusela v knize vůbec být. (Stejně jako tam není kapitola o truhlářích, poslíčcích na kolech atp.)

Co bych uvítal

Listování knihou by bylo příjemnější, kdyby měla podrobnější obsah. Seznam všech 135 způsobů, jak si vydělat, by byl přínosný hlavně pro ty, co se chtějí k něčemu vrátit.

Kapitola co převyšuje ostatní

135 způsobů jak vydělat na cestách je rozděleno do 7 kapitol:

  • Nadání na jazyky
  • Chytří cestovatelé
  • Stále online
  • Zlaté české ručičky
  • Profese z ulice
  • Dobrovolnictví a barter
  • Nejen ostré lokty

Je znát, že autoři jsou z online prostředí. Kapitola Stále online je nejpropracovanější. Dobře popisuje profese u kterých bývá sporné jakou mají pracovní náplň. A jdou opravdu do hloubky, však taky kapitola Stále online zabírá téměř 90 stránek (z celkových 208).

Odkazy, hromada odkazů

Autoři knihy si přiznávají, že jejich dílo je hlavně přehledem a tak odkazují kde můžou, takřka na každé stránce. To je super. Odkazují v textu, na stránce pod čarou a na konci knihy je obsáhlý přehled tipů, kde je možné nasát další informace.

Moje hodnocení

Jak už jsem napsal v úvodním rychlém přehledu. Pokud na knihu náhodou narazíte, tak určitě stojí za prolistování. Pokud hledáte podrobný návod, tak v téhle knize ho určitě nenajdete. V knize naleznete zejména tipy, inspiraci a snad i motivaci. Celkově mi kniha nepřipadá tak důležitá, aby bylo nutné ji vlastnit. (Klidně vám můžu půjčit můj výtisk.) Ostatně, přečtete si ji za den, dva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *