Zakázané přání

Zakázané přaní, kniha se zlodějíčkem, džinkou a spoustou dalšího. Napsala Jessica Khoury.

Ve zkratce:

Příběh nenadchne, neurazí. Pokud se vám kniha připlete do cesty, tak si ji klidně přečtěte a pravděpodobně nebudete litovat.

Podrobněji

Provedení knihy

Paperback s lepenou vazbou a ostrými rohy přiznává snahu o nízké výrobní náklady. (Není důvod namítat něco proti.)

Při čtení mě trochu rušilo malé odsazení textu od horního okraje, ale časem jsem si zvykl. Sazba knihy mi celkově moc nepřirostla k srdci. Vůbec jsem nechápal proč jsou v knize kapitoly. Ještě víc udivující jsou samotné názvy kapitol: kapitola jedna, kapitola dva… Chápu, že to jsou drobnosti, nad kterýma většina lidí mávne rukou, ale já jsem si pořád říkal: Proč? A můj čtenářský zážitek to rozhodně nezlepšilo. A když už si tady stěžuju na sazbu, tak umístění téhle básně mi v textu taky neladí:

Zakázané přání, snímek strany 72

Doteď mi není jasné, zda je báseň takto umístěná záměrně.

K samotnému příběhu

Hlavním hrdinou knihy je Aladin, tak se není co divit, že je přítomna i lampa a džin, respektive džinka. Do příběhu jsem se začetl rychle. Hodně se mi líbilo, když se Aladin ocitl ve městě. Zlodějíček v podsvětí a potyčka s gangem bojovnic, to byla moc hezká část…  Do toho jsem byl zvolna uváděn do světa džinů. Autorka osvětlovala čím je síla džinů limitována a odhalila, že džinové nejsou vyloženě všemocní (Rozhodně ne všichni a za všech okolností). Škoda, že se děj skoro vzápětí přenesl do paláce, kdy už více-méně zůstal. Aladin a Zahra se v paláci  zdrželi zbytečně dlouho, až mi to přišlo zdlouhavé a nudné. Škoda. Závěr knihy mě nijak nepřekvapil, a svojí kýčovitostí mě až trochu zklamal. Závěrečný souboj byl zbytečně megalomanský… A přitom měl příběh tak rozumně střízlivý začátek.

Prostředí příběhu se mi líbilo. Svět džinů a jeho zákonitosti byly dobře promyšlené a dávaly smysl. Byl jsem moc rád, když kniha rozprášila moji představu o tom, že pro džina není nic nemožné. Pravidla, kterýma byla Zahra limitována příběh hezky zpestřovala. Stejně tak různé kategorie džinů, jejich schopnosti a hierarchie.

Moje hodnocení

Do knihy jsem vložil velké očekávání, protože ji Honza tolik vychválil ve videu. A možná právě tohle očekávání je důvodem, proč z příběhu nejsem kdovíjak nadšený. Kniha mi ve výsledku připadá průměrná, jak už jsem psal v úvodu, nenadchne neurazí.

A jaký máte z knihy dojem vy? Podělte se v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *