Je duben. Stromy pomalu pučí, nalévají se mízou. Nejvyšší čas odložit ovocnářské nůžky a pilku. Zároveň je to vhodný okamžik pro balancování.
Totiž, letos jsem se pokusil zhodnotit moje zkušenosti s řezem ovocných stromů a odstartoval jsem kariéru sadaře. (Pokud nepočítáme nesmělé pokusy z roku 2021.) Založil jsem si stránky, začal jsem systematicky vyhledávat nové výsadby a nabízet obcím svoje služby. A bylo to.
Teda, ehm. Jasněže jsem prožil spoustu zklamání. Mnohokrát jsem plýtval čas při komunikaci se starosty, kteří ještě nedošli osvícení a na stromech jim nezáleží. Avšak, mám zásadní výhodu a sice: Nějakou dobu jsem zkoušel být grafikem na volné noze.
Momentálně vidím v sadaření samé výhody. Pojďme si je projít. A ubrat digitálním profesím na (falešné?) popularitě.
Málokdo stromům rozumí
A když už jim rozumí (nebo si to alespoň myslí), tak si stromy řeže sám a neoslovuje mě, coby sadaře. Na grafiku má názor každej. Pravda, už jsem párkrát zaslechl Udělej ten plakát jak chceš, sám tomu rozumíš nejlíp. Nikdy se to ale nestalo samo od sebe. U ovocných stromů je to automatické. Větu Zkus střihnout ještě tuhle větvičku, uvidíme jak to bude vypadat. jsem zatím nezaslechl.
Grafiků jsou mraky
Sadařské stránky jsem si založil proto, abych měl lidi kam odkazovat. Takže jsem se nestačil divit, když se mi ozvali potenciální zákazníci s tím, že si mě našli na internetu. Užasl jsem. Za celou moji grafickou kariéru se nestalo, že by mě někdo oslovil díky stránkám. (Jako jo, sadařské stránky mám hezčí. Ale stejně…) Možná, že sadařů jsou taky mraky, rozhodně se ale neprezentují na internetu.
Práce se provádí osobně, na místě
Je blbý, když se vám ozve někdo z druhého konce republiky… Na druhou stranu, funguje to i opačně. Sadař z druhého konce republiky by potřeboval hodně velkou motivaci, aby mi lezl do revíru. Takže vás, na ty nejlepší, klidně odkážu – šance, že by mi konkurovali je mizivá.
Zadání je jasné
Kouknu na strom a vidím. Buď moji péči potřebuje, nebo ne. Řežu stromy tak, aby měly co největší šanci na dlouhý život a vyrovnanou plodnost. Není třeba se dlouze domlouvat, cože se po mně chce. Navíc, nemusím se dlouho rozmýšlet jak řez vést, v nejednoznačných situacích se rozmýšlím minutu, maximálně pět.
Řez stromů je cyklický
Nově vysazené ovocné stromy vyžadují výchovný řez každý rok, dokud nemají pevné, vzdušné koruny. (To může trvat 5, někdy i 7 let.) Fascinuje mě, že většina zákazníků se po provedení řezu dotazuje, kdy se mají ozvat v příštím roce. Mám pár věrných grafických zákazníků, avšak už teď mám víc navracejících se sadařských zákazníků (a to jsou všichni z roku 2021, kdy jsem začal zlehka).
U vzrostlých ovocných stromů je to jinak, pokud je strom v harmonii (má dostatek „plodného dřeva“, pevnou korunu s jasnou hierarchii), tak není smysluplné ji narušovat. Takzvané „omlazení stromu“ dává smysl jednou za 15-20 let. (Ano, ano. Je spousta takových, kteří řežou vzrostlé stromy každý rok. V intenzivních sadech to smysl má – intenzivní řez je cesta k intenzivní produkci (A rychlejšímu skonu stromu). Smysl řezu, co vidím každé předjaří v zahrádkách u rodinných domů, mi uniká. A co jsem se tak ptal, neznají ho ani samotní zahradníci, co řez provádějí.)
Tady můžete vidět „vyholování“. Strom zareaguje vypučením obrovského množství tzv. vlků, což je žádoucí jedině u stromů, z kterých se hromadně „sklízejí“ rouby...
Práce pod širým nebem
Jasně, tohle je dvousečné. Může se stát, že je pod mrakem, vlhko a zima… To si každý rád zavzpomíná na pohodlí kancelářské židle. Jenže… já nejsem sadařskou prací zaplaven, můžu si vybírat, za jakého počasí se ke stromům vypravím. Takže si většinou užívám slunce, výhledů a probouzejícího se jara.
Jsem zkušený grafik
Nabízí se myšlenka, že jsem ze sadaření nadšený hlavně proto, že jsem mizerný grafik. 🙂 Tak to prr! Pravda, nejsem pětihvězdičkový grafik jako Víťa Válka, avšak, grafické řemeslo mám za ty roky dobře zmáknuté.
New York City pro Showusyourtype.com
Tenhle plakát má i rozepsaný příběh, jak vznikal.
Potisk barelu a etiket pro Česko-Španělskou rodinu LozanoČervenka
Grafické podklady, které prodávám skrze microfotobanku Shutterstock.com
Co dál?
Uvidíme. Sadař na plný úvazek ze mě jen tak nebude. Už jen ta sezónnost řezu je dost omezující.
Poslední dobou jsem zvyklý plánovat spíš dny, než roky… Těžko věštit.
Sám jsem zvědavý.