Příběh lidského těla – Evoluce, zdraví a nemoci
Kniha od evolučního biologa Daniela E. Liebermana
Ve zkratce:
Ta kniha je skvělá, pokud vám vaše tělo a zdraví není lhostejné, tak si ji přečtěte – minimálně její 3.část: Současnost, budoucnost
Podrobněji:
Kniha pojednává o lidském těle, o jeho vývoji. Popisuje k čemu máme (z evolučního pohledu) předpoklady, co nám pravděpodobně prospívá a co škodí. Kniha je objemná, má 495 stránek, ale plných 100 stran připadá na poznámky a rejstřík, je totiž pravidlem, že předkládaná fakta jsou doprovázena odkazy na konkrétní studie.
Kniha je rozdělena na tři části:
- Lidoopi a lidé
- Zemědělství a průmyslová revoluce
- Současnost, budoucnost
V první části je popsána historie lidského těla – jak probíhala jeho evoluce, co se vyvinulo za jakým účelem. Většina textu je věnována druhu Homo. Současný člověk je zde se svými předchůdci a příbuznými častokrát srovnáván, ať už v textu, v obrázcích či v grafech. První část je podrobná, místy až přespříliš.
Druhá část popisuje změnu stravovacích a životních návyků, které způsobila zemědělská a průmyslová revoluce. I zde je kniha podrobná, a odkazuje na konkrétní historické události. S příchodem zemědělství se v lidské historii poprvé začaly podmínky měnit tak rychle, že už se tělo nestačilo adaptovat. A tento stav, kdy je změna podmínek rychlejší než adaptace, trvá do dnešní doby, proto je v knize i další část, ve které autor nastiňuje jak se s problémem rychle měnících se podmínek vyrovnat.
Co mě zaujalo
Při čtení knihy jsem osmkrát narazil na tak zajímavou myšlenku, že jsem vytáhl notýsek a myšlenku si poznamenal. Šlo o tyto pasáže:
- Na uběhnutí 10 kilometrů rychlostí 10 km/h potřebujete stejné množství energie jako když poběžíte rychlostí 15km/h.
(strana 99) - Díky relativně časnému odstavu je matka z kmene lovců a sběračů schopna přivést na svět dvojnásobný počet potomků, než opičí matka, která své potomky odstavuje ve věku 3-5 let.
(strana 127) - K některým onemocněním z nesouladu dochází v důsledku nadbytečné konzumace tuku a jiná onemocnění z nesouladu jsou způsobena nedostatečnou konzumací tuku.
(strana 186) - Když žena s normální hmotností ztratí za měsíc půl kilogramu, její schopnost otěhotnět v následujícím měsíci výrazně klesá.
(strana 279) - Sportem spálíte kalorie, ale pohyb zároveň vyplavuje do krve hormony, které zvyšují chuť k jídlu. Sportem zhubnete jedině v případě, že překonáte přirozenou chuť víc jíst.
16 kilometrů = 1000 kilokalorií = jeden až tři muffiny.
(strana 289-290) - Rakovina prsu byla dřív známá jako nemoc jeptišek. Jeptišky totiž za svůj život prodělají větší počet menstruačních cyklů. A menstruační cykly zvyšují riziko vzniku rakovinotvorných mutací.
(strana 308) - Když v mladí nedostatečně zatěžujete svoji kostru, tak nikdy nebude silná, a když při stárnutí nebudete dostatečně stimulovat mozek, hrozí vám rychlejší degradace kongnitvních funkcí, což může vést až k demenci.
(strana 316) - Inovace ulehčující námahu jsou skvělé pro již poškozená těla, ale ta zdravá oslabují.
(strana 368)
Moje hodnocení
Jak už jsem psal v úvodu, ta kniha je skvělá. Má široký záběr, ale všechna témata jsou sjednocena snahou popsat a rozebrat jak a proč naše těla fungují. Spousta informací pro mě byla nových, převratných. Například: Dlouho jsem nechápal, jak naši pravěcí předci snášeli absenci zubařů a díky Příběhu lidského těla jsem zjistil, že ji snášeli poměrně s přehledem – jejich strava totiž nezpůsobovala kazivost zubů a chrup tak měli více-méně v pořádku. (Jaké je to utrpení dnes, nastiňuju v mých srdce drásajících zážitcích ze zubařského křesla.) Jako přínosnou vnímám hlavně třetí část, kterou bych šířil mezi mládeží jak jen je to možné.
Proces adaptace těla, který probíhá ve fázi dospívání, mi vyrazil dech a kdybych svoje dospívání neprožil ve fyzické aktivitě, tak teď mlátím hlavou o zeď.
Jediné co lze knize vytknout je zaměření na cukrovku druhého typu. Z knihy si člověk může odnést pocit, že není jiné nemoci než cukrovky, je omílána průběžně v celé knize… Ano, kniha se zmiňuje o jiných nemocech (a uspokojivě je popisuje) ale prostor, jaký je věnován cukrovce mě trochu zaráží.
Zkrátka, tahle kniha je nabitá zásadními informacemi. Pokud jen trochu můžete, tak si ji přečtěte. Myslím, že vědomosti z knihy nám můžou zvýšit kvalitu života, nebo nám aspoň nastínit, proč tak kvalitní není.